Warsztaty Sushi w Besuto

gl_s

Warsztaty robienia sushi. Z całym szacunkiem dla wszelkich tutoriali – kontakt z Mistrzem, który kręci rolki od ponad 10 lat to po prostu wielka przyjemność i… bezcenna lekcja. Recenzenci Zomato mieli okazję się o tym przekonać.

Radek Piwowar, nasz naczelny Sushi Master, staje za stołem z pewną miną. O kulturze sushi może opowiadać długo, ale jeszcze lepiej wychodzi mu szkolenie ludzi. Nawet amatorów, którzy uwielbiają sushi i mają cichą nadzieję, że kiedyś uda im się doścignąć ideał.

Besuto3

Warsztaty organizujemy dla minimum 8 osób. Tak jest najlepiej, wtedy wszyscy czują się komfortowo, a Suszak ma pole do popisu. Nie jest łatwo przez 3 godziny cierpliwie pokazywać, jak rozkładać ryż, dobierać składniki, skręcać rolki, kroić je… Co zrobić, aby imponowały kształtem, smakiem, strukturą.

Besuto13

Uczestnicy siedzą i pochłaniają każde słowo Radka. I to, co wychodzi spod ich ręki. Mniej lub bardziej kształtne, w każdym razie – ich pierwsze sushi przygotowane pod okiem profesjonalisty.

Besuto34

Radek jest z nich zadowolony. Lubi, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem.

Uczestnicy wychodzą objedzeni, a w torebkach dzierżą swoje własne sushi na wynos.

Chcecie też spróbować swoich sił? Chcielibyście wziąć udział w takich warsztatach? Dawajcie znać!

Fot. Monika Rosłaniec, Zomato

2 comments on “Warsztaty Sushi w Besuto
  1. Witam, z wilelką przyjemnością wzięłabym udział w takich warsztatach. Bardzo proszę o informację o zasadach i kosztach takiej imprezy, czy mogłabym zaprosić przyjaciółki? Miałybyśmy wielką frajde!
    Marta Sulich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>