Deser z tapioki – ambrozja!

Niebo w kielichu, czyli… tapioka. Co to takiego? Niewinne kuleczki, produkt skrobiowy. Jeżeli się je gotuje, robi się z tego… budyń. Tapioka, otrzymywana z manioku, jest produktem genialnym. Bo? Idealnie nadaje się na desery, służy również jako zagęszczacz. Jest bezglutenowa. Delikatna. Lekkostrawna. A jak połączy się ją z mlekiem kokosowym i kilkoma tajnymi składnikami – wychodzi smak delikatny, niebiański, niepowtarzalny.

Deser Marcina to nowość w karcie. Wygląda ładnie, ale jego smak to poezja. Bo chyba nawet poetom nie śniło się coś równie przyjemnego dla podniebienia.

tapioka

- Marcinku, ten deser jest pyszny! – mówię z nosem usmarowanym tapiokowym budyniem. To dlatego, że mało garnka nie wylizałam.

- To nie ja. To genialni Tajlandczycy.

No tak. W Tajlandii tapioka jest popularna i użytkowana, jak u nas mąka ziemniaczana.

taioka

Nasz deser, podawany z obłędnym musem z mango, można zajadać na ciepło lub na zimno. Każda opcja gwarantuje taką samą rozkosz.

One comment on “Deser z tapioki – ambrozja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>